Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

53 pomysły na koalicje

Spotkania z innymi kulturami, warsztaty dla mażoretek, nietypowe zajęcia językowe, angażujące projekty plastyczne, muzyczne… Do konkursu grantowego spłynęła cała rzeka ciekawych pomysłów. Właśnie zakończyliśmy nabór. Wkrótce rozstrzygnięcie pierwszego etapu.

Do tegorocznej edycji konkursu grantowego napłynęły 53 zgłoszenia. Wnioski złożyli przedstawiciele domów kultury, bibliotek, stowarzyszeń, szkół czy przedszkoli, ale najliczniejszą grupą wnioskodawców są indywidualni edukatorzy i animatorzy. Projekty najczęściej kierowane są do dzieci i młodzieży, często swoim działaniem obejmują środowiska wykluczonych społecznie. Blisko połowa aplikacji pochodzi z Łodzi, pozostałe z terenu całego województwa od Skierniewic po Wieluń, od Opoczna po Kutno.

Równie zróżnicowane są same pomysły na projekty. Wśród nich są nietypowe warsztaty językowe, zajęcia dla mażoretek oraz spotkania z nieznanymi kulturami: słowiańską, afrykańską czy rdzennych ludów arktycznych. Nie brakuje pomysłów na warsztaty plastyczne, filmowe, teatralne, dziennikarskie, cyrkowe, a także wystawy, a nawet spotkania z ornitologiem. Kilka z wniosków nawiązuje do obchodów „Roku awangardy”. Które z nich będą miały szansę na realizację?

Projekty zgłoszone do konkursu grantowego oceniać będzie pięciososbowe jury, złożone ze specjalistów, na co dzień niezwiązanych z regionem łódzkim, co zapewni pełną bezstronność oceny. W jury zasiadają: Agnieszka Pajączkowska (kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW), Maciek Zabierowski (edukator w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, historyk i trener antydyskryminacyjny), Anna Wotlińska (naczelnik wydziału Edukacji Kulturalnej w MKiDN, współtwórczyni i wieloletni koordynator programu „Edukacja kulturalna” i „Edukacja medialna i informacyjna”), Karolina Vysata (kuratorka i realizatorka programów edukacyjnych i wystaw sztuki współczesnej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 roku związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie) i Paweł Korbus (artysta wizualny, performer, twórca wideo i instalacji, aktor).

Spośród zgłoszeń jurorzy wybiorą 28 wniosków. Wyniki pierwszego etapu zostaną opublikowane 21  marca na naszej stronie internetowej. Pomysłodawcy wybranych projektów wezmą udział w cyklu obligatoryjnych szkoleń, w czasie których dopracują i urealnią swoje pomysły. Szkolenia będą miały formułę jednodniowych intensywnych warsztatów, a odbędą się w wiosenne soboty:  1 kwietnia, 8 kwietnia i 22 kwietnia. Następnie, autorzy projektów wyłonionych w pierwszym etapie będą mieli czas do 28 kwietnia na doszlifowanie formularzy aplikacyjnych. Wreszcie jury przyjrzy się poprawionym wnioskom. Ostatecznie zrealizowanych zostanie 10 projektów. Ich autorzy podpiszą z organizatorem umowę o współpracy, określającą szczegółowe zasady finansowania i rozliczenia projektu. Nagrodzone projekty muszą zostać zrealizowane i rozliczone do 31 października 2017. Łączna wartość grantów w tegorocznej edycji to 100 000 złotych.


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia