Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Bezsenność Jutki - getto w oczach dziecka

Autorką pierwszego z nagrodzonych przez nas projektów jest Hanna Jastrzębska Gzella – niezależny twórca, instruktor teatralny i muzykoterapeuta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi. Wykorzystując swoje trzydziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć teatralnych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, we współpracy z Łódzką Akademią Dramy zrealizuje integracyjny projekt dramowo-teatralny „Bezsenność Jutki”.

Bezpośrednią inspiracją do powstania projektu była książka Doroty Cembrzyńskiej „Bezsenność Jutki”, pokazująca getto widziane oczami dziecka. Wybór tematu działania związany jest z przypadającą w tym roku 75 rocznicą Wielkiej Szpery – dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w łódzkim getcie. We wrześniu 1942 roku Niemcy przeprowadzili tam krwawą akcję, wywożąc dzieci do dziesiątego roku życia oraz ludzi starszych. „Bezsenność Jutki” ma nie tylko uruchomić pamięć tamtych dni, ale również dać pretekst do podjęcia tematów związanych z szeroko pojętą edukacją regionalną czy edukacją dla tolerancji oraz odpowiedzieć na zapotrzebowanie nauczycieli, poszukujących oryginalnych projektów edukacji regionalnej. Dziecięca perspektywa daje możliwość opowiadania o trudnej historii przez metaforę, bajkę, mity, a do tego typu działania najlepiej sprawdza się metoda dramy.

Z historią zmierzą się aktorzy spektaklu, który powstanie w ramach projektu. Czterdziestoosobowy integracyjny zespół teatralny stworzą dzieci z dysfunkcją wzroku i dysfunkcją intelektualną oraz uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi. Rozpoczną od działań dramowych, przez pracę z „przedmiotem i jego historią”, a efekty improwizacji zostaną wplecione do spektaklu. W opracowaniu scenariusza i realizacji spektaklu  pomogą uczniowie i choreografowie z Akademii Muzycznej oraz animatorzy Stowarzyszenia ŁAD, którzy zajmą się też prowadzeniem warsztatów. Przygotowania do spektaklu uzupełnią zajęcia na terenie szkół, zajęcia integracyjne dla wszystkich uczniów na terenie szkoły muzycznej i szkół specjalnych oraz wspólne wycieczki na Stację Radegast oraz cmentarz Żydowski. Spektakl zostanie zaprezentowany w październiku na scenach Centrum Dialogu oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi.

Osobną część projektu stanowić będzie konferencja metodyczna dla nauczycieli „Edukacja kulturalna w szkole miejscem twórczej pedagogiki”, która odbędzie się w Szkole Muzycznej I i II st. Jej celem będzie upowszechnienie efektów projektu, w tym zeszytu metodycznego, oraz przedstawienie dramy i teatru jako narzędzia edukacji łączącej obszary kultury, wychowania i pozytywnej profilaktyki. Uczestnikami konferencji będą dyrektorzy, pedagodzy, nauczyciele poloniści, historycy, muzycy, plastycy, wychowawcy i psychologowie oraz zainteresowani nauczyciele, którzy w szkole zajmują się edukacją teatralną.

Wysokość grantu: 10 000 złotych


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia