Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Bliżej Paska

Inspiracją projektu „PasekBook” współorganizowanego przez Fundację Ex Litteris Liberta, Gminną Bibliotekę Publiczną w Budziszewicach, Szkołę Podstawową im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Budziszewicach oraz Monikę Tomczyk i Luzię Łuszcz-Kujawiak jest życie i twórczość Jana Chryzostoma Paska, który urodził się w tym regionie. W ramach projektu odbędą się: interaktywna wystawa, sztafeta czytelnicza z wydarzeniami towarzyszącymi oraz nagranie audiobooka.

W akcji udział wezmą uczniowie Szkoły Podstawowej w Budziszewicach wraz dorosłymi osobami towarzyszącymi. Projekt ma zaktywizować młodzież i dorosłych z gminy, a przede wszystkim Budziszewic i Węgrzynowic do udziału w wydarzeniach kulturalnych i czytelnictwa, ale także do zapoznania się literaturą i ojczystym, staropolskim językiem. Tworząc wydarzenie wokół postaci Jana Chryzostoma Paska, języka i literatury organizatorzy chcą odbudować tożsamość kulturową w regionie. W ramach projektu powstanie interaktywna ekspozycja przybliżająca postać artysty i jego „Pamiętniki”, a także międzypokoleniowa sztafeta czytelnicza uwieńczona nagraniem audiobooka.  Część edukacyjno-artystyczna będzie dostępna dla każdego, a działania przystosowane do możliwości rozwojowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia mają poszerzyć kompetencje językowe uczestników, a także zaktywizować i wesprzeć nauczycieli, wzbogacając zajęcia dydaktyczne.

Wystawa interaktywna „Popatrz/nApisz/uSłysz/przEczytah/dotKnij” zostanie stworzona w formie instalacji, która zaangażuje różne zmysły. Będzie wykorzystywała woluminy oraz przestrzeń biblioteki za pomocą gry i zabawy, dzięki czemu odbiorcy oswoją się z instytucją. Ekspozycja będzie wciąż rozwijana przez kolejnych zwiedzających, za pomocą kroniki „Pamiętnik po Pasku”, redagowaną przez uczestników.

Sztafeta czytelnicza będzie poprzedzona częścią warsztatową oraz dodatkowymi działaniami zarówno na terenie szkoły jak i wśród całej społeczności, mającymi zachęcić do udziału. Każdemu mieszkańcowi gminy zostanie dostarczony list stylizowany na staropolszczyznę, zapraszający na ekspozycję oraz do udziału w sztafecie i nagraniu audiobooka. Zostaną zorganizowane „Dni z Paskiem” w szkole w Budziszewicach, podczas których odbędą się warsztaty dla nauczycieli i młodzieży, mającymi przekonać uczniów do czytania. Mają pokazać, że lektura wpływa na rozwój aktywności artystycznej, twórczej i emocjonalnej. Jako zajęcia dydaktyczne i aktywne lekcje, uczniowie będą zwiedzać i odkrywać wystawę. Odbędzie się również performatywne czytanie fragmentów „Pamiętników”. Wśród młodzieży zostaną wyłonieni uczestnicy sztafety. Organizatorzy będą zachęcać uczniów, by każdy młody zawodnik znalazł sobie „parę”, czyli osobę z innego pokolenia, która wraz z nim przeczyta lekturę. Sztafeta będzie składać się z trzech etapów – spotkania biegaczy i wylosowania fragmentów „Pamiętników”, następnie konsultacje ze specjalistami, próby odczytania i opracowanie pomysłu na każdy fragment oraz właściwa sztafeta – nagranie fragmentów przygotowanych przez uczestników. Efektem projektu będzie opracowany i wydany audiobook.

Wysokość dofinansowania: 10 000 zł


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia