Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Czas podsumowań. Drugi rok za nami

Z jednej strony integrujemy środowisko edukatorów kultury i nauczycieli, pomagamy podnosić kwalifikacje, wymienić się doświadczeniami. Z drugiej – oferujemy atrakcyjny program warsztatów i pieniądze na projekty grantowe, realizowane na terenie całego województwa.

Do wspólnych podsumowań edukatorzy z Muzeum Sztuki w Łodzi zaprosili wszystkich, którzy w tym roku współpracowali z Koalicjami – uczestników warsztatów, partnerów z instytucji z regionu, jurorów konkursu grantowego, ale przede wszystkim zwycięzców w tym konkursie.

Przez pryzmat zrealizowanych projektów najłatwiej zrozumieć istotę naszego programu. Jednoczymy siły partnerów związanych z edukacją i środowiskami kultury, po to, by tworzyć wartościowe propozycje dla różnych grup społecznych – wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska-Sej, kierownik Koalicji Kultury. – Te najbardziej kreatywne i lokalnie pożądane nagrodziliśmy dofinansowaniem w wysokości do 10 tysięcy złotych – opowiada.

A było w czym wybierać. W tym roku do konkursu zgłoszone zostały 53 aplikacje. Spośród nich jury wybrało 28 projektów, a ich pomysłodawcy wzięli udział w cyklu obligatoryjnych szkoleń, w czasie których dopracowali i urealnili swoje pomysły. W rezultacie autorzy dziewięciu najlepszych wniosków otrzymali łącznie 87 157,15 złotych.

Dzięki temu młodzież i seniorzy wspólnie tworzyli pismo „Co piszczy w Aleksandrowie”, mieszkańcy Łodzi odkrywali na nowo filmową historię stolicy regionu, a skierniewiczanie poznawali historię swojego miasta, przez pryzmat losów malarki Estery Karp.

Ten ostatni projekt to przykład pozytywnego efektu kuli śnieżnej. Zapoczątkowane przez koalicyjny konkurs przedsięwzięcie rozrosło się, angażując kolejne instytucje i grupy, dzięki czemu lokalna społeczność poznała na nowo znaczący fragment historii swojego miasta i postaci z nim związanych – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej.

W ramach koalicyjnych projektów w Bogusławicach powstało „Młodzieżowe obserwatorium”, a uczniowie z Tomaszowa stworzyli w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego, swoją własną wystawę. Z kolei w Łodzi młodzież z Olechowa uczyła się zupełnie nowego, kreatywnego podejścia do przestrzeni, a młodzi twórcy z obszarów Śródmieścia stworzyli film o artystach związanych z miastem.

W dziewięciu projektach konkursowych wzięło udział około 350 osób. Nie sposób natomiast zliczyć ilu odbiorców miały wszystkie wystawy, spotkania, a nawet festiwal przygotowany przez młodzież z gminy Kowiesy. Sam tylko spektakl „Bezsenność Jutki” w czasie prezentacji w szkołach i instytucjach obejrzało ponad półtora tysiąca osób.

Ale konkurs i projekty grantowe to nie wszystko. W tym roku edukatorzy Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowali cztery dwudniowe szkolenia dla edukatorów i nauczycieli. Pomogli im w tym partnerzy z regionu: Łaski Dom Kultury, Kutnowski Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie – PGE Giganty Mocy oraz Muzeum im.hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Instytucje te wzięły na siebie rolę gospodarza szkoleń, pomogły też zrekrutować uczestników. W całym cyklu udział wzięła setka uczestników – nauczycieli szkół i przedszkoli, instruktorów domów kultury, muzealników, animatorów kultury, aktorów teatrów amatorskich, członków stowarzyszeń i fundacji zajmujących się edukacją, kulturą i sztuką.

Nasi partnerzy z terenu województwa pomagają nam nawiązać kontakt z edukatorami i nauczycielami z ich terenu. Co ciekawe bardzo często dopiero na naszych szkoleniach poznają się osoby, które mogą znakomicie współdziałać, bo na co dzień pracują blisko siebie i mogą się uzupełniać  w swoich codziennych aktywnościach w zakresie działalności kulturalnej, społecznej, czy edukacyjnej – podkreśla Wojciechowska-Sej.

Co ciekawe, beneficjenci zeszłorocznego konkursu grantowego stali się ekspertami tegorocznych szkoleń. Nie tylko pozwala to wzmacniać lokalnych liderów, ale pomaga dostosować program warsztatowy do realnych potrzeb środowiska.

Z kontaktów pozyskanych podczas szkoleń jesiennych w 2016 roku została zbudowana baza indywidualnych adresów elektronicznych, do której bezpośrednio wysyłane są informacje o aktualnych działaniach. Ułatwi to konsolidowanie środowisk zajmujących się edukacją kulturową w regionie.

Koalicje Kultury w 2017 roku dysponowały budżetem 229 150 złotych, z czego z  Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi pochodziło 47 075 złotych.


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia