Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Dla najmłodszych w Konstantynowie

Pląsające, śpiewające, grające, zasłuchane... Widok radosnych maluchów pochłoniętych twórczą ekspresją, to najlepszy dowód na to, że pomysł na akcję Smyko-Łyk Sztuki  był niezwykle trafiony.
Jednym z jej elementów był koncert z muzyką na żywo, prowadzony przez Magdalenę Gaj-Nowicką (animacje, konepcja, śpiew), Martę Sobczak (instrumenty klawiszowe, aranżacje) i Annę Celebańską (animacje, gitara, śpiew).
- Koncert miał formułę interaktywną, wspólnie śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach, tańczyliśmy z rodzicami walczyka, tango z misiem - relacjonują organizatorzy. Nie zabrakło też rekwizytów, które pomagały dzieciom wyrazić emocje podczas słuchania muzyki. Chusteczki, wstążeczki, balony, piórka pozwalały zająć maluchy i niepostrzeżenie zanurzać je w coraz to nowych brzmieniach, nastrojach muzycznych i gatunkach. 
Celem koncertu było zapoznanie dzieci z bardzo różnorodną „fakturą“ muzyki, z dźwiękami wesołymi, smutnymi, głośnymi, cichymi. Maluchy miały wygodne pole do zabawy, nie było krzeseł, a dużo miękkich dywanów, na których na koniec relaksowaliśmy się przy kołysankach na dobranoc.

Udało się też zaktywizować rodziców, którzy mierzyli się z różnorodnymi zadaniami: uczestniczyli w koncercie razem z dziećmi integrując się tym samym z nimi, pokazując dzieciom, że śpiewać każdy może, dając przykład jak można tańczyć i cieszyć się muzyką.

Niezwykłą zaletą podobnych grupowych działań jest to, że muzyczna i ruchowa twórczość wyzwala duże emocje. Nawet maluchy, które jeszcze nie mówią, mają możliwość komunikowania się poprzez sztukę. Mogą wyrazić, uzewnętrznić i uczynić dla rodziców bardziej czytelnym swój świat uczuć, to co przeżywają, czasem to co jest dla nich trudne. 

SMYKO-ŁYK SZTUKI to projekt Magdaleny Gaj-Nowickiej, animatorki kultury prowadzącej autorskie warsztaty dla dzieci do lat 5, realizowany we współpracy z Małgorzatą Maciejewską – nauczycielką edukacji przedszkolnej w Publicznym Przedszkolu Galileo w Łodzi. Zajęcia odbywają się Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim. Ich adresatem są dzieci w wieku 2-4 lata oraz ich rodzice i opiekunowie. 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia