Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Hummus, taniec, filozofia

O oswajaniu inności, przełamywaniu barier i obcości rozmawiać można na wiele sposobów. Przekonali się o tym uczestnicy projektu "Ziemia obiecana", realizowanego w Łodzi w ramach naszego konkursu grantowego. 

Jedną z metod poznawania innych kultur mogą być warsztaty kulinarne. Licealiści złożyli wizytę w hummusbarze Jaffa w Off Piotrkowska, gdzie poznawali współczesną kuchnię żydowską. Właściciel, Igor Owczarek, opowiadał o tradycjach święta Rosz ha-Szana i symbolice potraw noworocznych. W trakcie przygotowywania potrawy opowiadał o żydowsko-arabskiej wojnie kulturowej i tożsamościowej o hummus. Oczywiście najwięcej emocji wzbudziła część kulinarna: hummus z mango, granatem i harrisą... palce lizać! Na zakończenie kucharz Ilhan opowiedział trochę o swojej rodzinnej tureckiej tradycji kulinarnej i poczęstował uczestników kumpirem i ajranem.
Potem przyszedł czas na warsztaty taneczne. Jako że wszystko w tańcu współczesnym wzięło się z afro, uczestnicy zaczęli właśnie od niego. Ekipa "Ziemi obiecanej" w choreografii Agnieszki Cygan na scenie Centrum Kultury Młodych wyciskała z siebie siódme poty.
- Niepowtarzalna energia muzyki i tańca sprawiła, że na zajęciach przenieślimy się niemal na parne ulice Conakry czy Bamako. Wykorzystaliśmy tradycyjne kroki, ale również współczesne choreografie baletowe do najbardziej porywających rytmów afrykańskich - relacjonują organizatorzy.


Na koniec, nowy kontekst do rozważań o inności i obcości wprowadziło spotkanie z filozofią Emmanuela Levinasa. To był czas doświadczania spotkania z Innym, ale właśnie w przestrzeni etycznej ODPOWIEDZIALNOŚCI za Drugiego wyrażonej w filozofii dialogu.
Owocem wykładu i części dyskusyjnej stały się metaforycznie i alegorycznie ujęte obrazy / obiekty przedstawiające doświadczenie spotkania z Innym twarzą w twarz. Prowadzący warsztaty chwalili uczniów za otwartość umysłów, gotowość do dyskusji i przede wszystkim twórcze podejście do prezentowanych kwestii.


"Ziemia Obiecana" to projekt Luizy Łuszcz-Kujawiak i Moniki Tomczyk, aktorek Teatru Logos, animatorek kultury, realizowany wraz z XIII LO im. Marii Piotrowiczowej, w ramach naszego konkursu grantowego.


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia