Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

KOALICJE KULTURY: CZAS PODSUMOWAŃ

Koalicje kultury to realizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Trzyletni projekt powstał, żeby podnosić jakość edukacji kulturowej w regionie łódzkim. W praktyce oznacza to działania w czterech zakresach: szkolenia, granty, diagnoza i budowanie regionalnej sieci współpracy osób związanych z instytucjami kultury, oświatą oraz organizacjami pozarządowymi. 
– Ten rok jest kluczowy, bo pierwszy raz w tak systemowy sposób zszywamy przestrzeń na pograniczu  edukacji i kultury. Na doświadczeniach zebranych teraz zbudujemy plan działań w kolejnych cyklach szkoleniowych i grantowych – podkreśla Leszek Karczewski, lider edukacyjny Koalicji kultury. – Cieszymy się też, że udało się nam wypracować nowoczesną formułę warsztatów, prawdziwie angażującą i integrującą uczestników.

Koalicyjne warsztaty dla animatorów, edukatorów, nauczycieli i instruktorów zostały przygotowane z myślą o wszystkich, którzy chcą się rozwijać i poznawać nowoczesne metody pracy.  Był ruch, cyrkowe fascynacje, spotkania ze światozmieniaczką oraz wykłady poświęcone kreatywności i warsztaty edukacji kulturowej, wzmacniające tożsamość lokalną.
W tym roku w szkoleniach i warsztatach w Parzęczewie, Radomsku, Konstantynowie Łódzkim, Łowiczu, Wieluniu, Skierniewicach i Opocznie udział wzięło 232 uczestników. Jeszcze większy zasięg miały projekty zrealizowane na terenie całego województwa dzięki budżetowi 90 000 złotych, rozdysponowanemu w konkursie grantowym Koalicji kultury.

Dotychczasowe osiągnięcia programu, napotkane przeszkody i plany na przyszłość będą tematem konferencji podsumowującej pierwszy rok Koalicji kultury, zaplanowanej na 18 listopada 2016 w ms2 w Łodzi, o g.10:00.
Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o zwycięskich projektach z konkursu grantowego – z perspektywy ich organizatorów, ale także  jury: Karolina Sikorska z poznańskiego Centrum Praktyk Edukacyjnych podpowie, jakie aspekty zdecydowały o wybraniu tych, a nie innych projektów, co z kolei przydać się może w kolejnych edycjach konkursu.
Gościem konferencji będzie również Janusz Byszewski z Laboratorium Edukacji Twórczej  (CSW Warszawa), z którym uczestnicy będą mogli przedyskutować swoje wątpliwości dotyczące filozofii edukacji kulturowej jako takiej. Część merytoryczną zakończy  wystąpienie profesora Romana Batko (UJ Kraków), opiekuna naukowego badawczej części programu, który przedstawi dotychczasowe wnioski diagnozy stanu edukacji kulturowej w województwie łódzkim. Na zakończenie gospodarze zapraszają do odwiedzenia wystawy stałej Muzeum Sztuki Atlas Nowoczesności (ms2) oraz na wernisaż wystawy Poruszone ciałaChoreografie nowoczesności (ms1). Zgłoszenia należy nadsyłać drogą elektroniczną na adres biuro@koalicjekultury.pl. Liczba miejsc ograniczona. 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia