Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

KOMUNIKAT

Łódź, 22 lutego 2017 r.

Szanowni Koalicjanci Kultury!

Z przykrością informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło o połowę finansowanie programu Bardzo Młoda Kultura. Operatorzy programu zostali poinformowani o decyzji 9 lutego 2017 r., potwierdzono ją 17 lutego 2017 r.

Jest to decyzja zaskakująca i dla nas niezrozumiała. Program BMK ma kluczowe znaczenie dla budowania międzysektorowej więzi animatorów kultury i pedagogów szkolnych. BMK wspiera wysiłek tysięcy nauczycieli i edukatorów systemowym programem szkoleń i grantów o stabilnej, trzyletniej perspektywie – zarówno merytorycznie, jak i finansowo. Tylko w pierwszym roku BMK współtworzyło 600 instytucji, realizując 300 szkoleń dla 2000 edukatorów. Tylko w pierwszym roku BMK sfinansowała 200 projektów dla 9000 uczestników. Wartości kapitału tej wspólnoty nie sposób przecenić.

Decyzja MKiDN oznacza, że finansowanie każdej z regionalnych odsłon BMK – w tym Koalicji Kultury – zostaje znacząco pomniejszona. Dlatego też w 2017 r. program Koalicji Kultury nie może być prowadzony zgodnie z zadeklarowanymi założeniami.

Wyrażamy zaniepokojenie co do czasu, w którym ta decyzja została podjęta, formy, w jakiej do nas dotarła oraz jej możliwych konsekwencji, które wziąwszy pod uwagę efekty społeczne programu, są dla nas trudne do wyobrażenia. Program BMK to jedna z najważniejszych kulturotwórczych inicjatyw, tworząca kompetencje przyszłych odbiorców kultury i uczestników życia społecznego. Wraz z pozostałymi operatorami programu BMK podejmujemy starania na rzecz zmiany decyzji MKiDN i utrzymania dotacji na zadeklarowanym w 2016 roku poziomie.

Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki
Agnieszka Wojciechowska-Sej, kierownik projektu Koalicje Kultury
Leszek Karczewski, kierownik zespołu ds. edukacji kulturowej Koalicji Kultury


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia