Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Konkurs grantowy już w lutym

Koalicje kultury co roku realizują konkurs grantowy, którego głównym celem jest wspieranie współpracy pomiędzy podmiotami z obszaru kultury i edukacji. Udział mogą wziąć w nim osoby fizyczne, podmioty sektora publicznego i organizacje pozarządowe, prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną w województwie łódzkim. Najważniejsze jest to, żeby zgłoszony do konkursu projekt opierał się na partnerskiej współpracy między sektorem oświaty i kultury. Tak więc koalicję konkursową na rzecz projektu mogą zawiązać na przykład: dom kultury i gimnazjum, muzeum i grupa nauczycieli, niezależny animator i szkoła podstawowa.
Organizatorem konkursu jest Muzeum Sztuki w Łodzi i to do niego drogą elektroniczną należy przesyłać zgłoszenia, ale oceną wniosków zajmie się niezależne, zewnętrzne jury. W jego skład wejdą eksperci na co dzień niezwiązani z województwem łódzkim. – Zależy nam na jak najbardziej transparentnej formule konkursu i niezależnej, obiektywnej opinii jurorów – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej, kierownik projektu.
Komisja konkursowa oceni projekty między innymi pod kątem ich oryginalności i kreatywności, ale też społecznej odpowiedzialności czy otwarcia na środowiska defaworyzowane. Co ważne, od beneficjenta nie jest wymagany wkład własny do projektu.

​Nabór aplikacji trwa od 1 do 28 lutego 2017 roku. Uczestnicy konkursu składają koncepcję projektu na przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne na formularzu, który pobrać można na oficjalnej stronie programu www.koalicjekultury.pl (począwszy od 1 lutego). Wypełniony formularz zapisany w formacie pdf, należy przesłać drogą elektroniczną na adres konkurs@koalicjekultury.pl. Wyniki pierwszego etapu konkursu zostaną opublikowane  w drugiej połowie marca, również na oficjalnej stronie programu.
W tym roku konkurs jest dwueatpowy. Spośród zgłoszeń jurorzy wybiorą 28 projektów, a ich pomysłodawcy wezmą udział w cyklu obligatoryjnych szkoleń, w czasie których dopracują i urealnią swoje pomysły.
Podejmiemy zagadnienia zespołowości, podpowiemy jak budować realne partnerstwo, tworzyć projekty i nimi zarządzać  – zapowiada Leszek Karczewski, lider edukacyjny programu Koalicje Kultury. – O tym, czy zajęcia przybiorą formę warsztatów teatralnych, muzycznych, cyrkowych czy tanecznych, zdecydujemy, gdy lepiej poznamy charakter złożonych aplikacji. Chcemy jak najlepiej dostosować naszą propozycję do potrzeb konkretnych wnioskodawców – wyjaśnia.
Szkolenia będą miały formułę jednodniowych intensywnych warsztatów, a odbędą się w wiosenne soboty:  25 marca, 1 kwietnia, 8 kwietnia i 22 kwietnia. Następnie, autorzy projektów wyłonionych w pierwszym etapie będą mieli czas do 28 kwietnia na doszlifowanie formularzy aplikacyjnych. Wreszcie jury przyjrzy się poprawionym wnioskom.
Ostatecznie zrealizowanych zostanie 14 projektów. Ich autorzy podpiszą z organizatorem umowę o współpracy, określającą szczegółowe zasady finansowania i rozliczenia projektu. Nagrodzone projekty muszą zostać zrealizowane i rozliczone do 31 października 2017. Łączna wartość grantów w tegorocznej edycji to 140 000 złotych.
Koalicje kultury to regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Operatorem projektu w województwie łódzkim jest Muzeum Sztuki w Łodzi, którego propozycję programową NCK uznało za najlepszą.

 

 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia