Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Licealiści na przejściu granicznym

"Ziemia Obiecana" to projekt Luizy Łuszcz-Kujawiak i Moniki Tomczyk, aktorek Teatru Logos, animatorek kultury, realizowany wraz z XIII LO im. Marii Piotrowiczowej.
Pierwszy dzień warsztatów i spotkań minął bardzo intensywnie. Grupa uczestników projektu wybrała się najpierw na „Przejście graniczne” – warsztaty teatralno-dramowe z aktorami Teatru Logos. Doświadczenie ciasnej przestrzeni, zależności od decyzji innych, niepewności swojego losu, naruszenia sfery prywatnej czy braku empatii pozwalały uczestnikom na badanie i poznanie swoich granic oraz emocji, które towarzyszą, gdy granice zostają naruszone. Natomiast ćwiczenia współpracy grupowej czy przyjaznego otwierania swoich granic dla innych wskazywały na możliwość wypracowania bezkonfliktowego współistnienia w jednej przestrzeni. 
Podczas spotkania z Katarzyną Słubik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej udało się doprecyzować wiele pojęć dotyczących cudzoziemców i uchodźców w Polsce, wyjaśnić ich sytuację prawną na terytorium Polski oraz przybliżyć skalę zjawiska imigracji w Polsce i Europie.

Debata moderowana przez  Marcina Iskierkę, nauczyciela Wiedzy o Społeczeństwie, poruszała niełatwe kwestie otwierania swoich granic państwowych imigrantom. Omawiano wady i zalety społeczeństw wielokulturowych, elementy polityki asymilacyjnej czy aktualne, kontrowersyjne decyzje polityków państw europejskich. 
Projekt, realizowany będzie także w miejscowości Grotniki-Ustronie, gdzie znajduje się ośrodek dla cudzoziemców. Oprócz warsztatów teatralno-dramowych obejmuje ankietę wśród uczniów, warsztaty kulinarne, taneczne i fotograficzne. Mocnym punktem będzie spektakl „Pobyt tolerowany” i warsztaty z jego twórczyniami – Weroniką Fibich i Ewą Łukasiewicz. 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia