Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Nowa mapa Olechowa | „Ruchy nieteoretyczne”

Olechów – usytuowany na peryferiach Łodzi, nazwany „osiedlem–sypialnią” wydawał się swego czasu nieco ospały i ubogi w ofertę kulturalną. Pracownicy Ośrodka Kultury „Górna” postanowili to zmienić i od pięciu lat prowadzą na tym terenie nieformalną filię – Strefę Kultury Otwartej. W ramach tej działalności powstał pomysł na koalicyjny projekt „Ruchy nieteoretyczne”, który ma inspirować  młodzież do zupełnie nowego, kreatywnego podejścia do przestrzeni.

Celem przedsięwzięcia jest uruchomienie w młodych przedstawicielach Olechowskiej społeczności pozytywnej zmiany w postrzeganiu i wartościowaniu okolicy. Bezpośrednimi adresatami działania są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego. Pośrednio projekt obejmie też pozostałych mieszkańców okolicy.

Działania pod hasłem „Ruchy nieteoretyczne” potrwają od sierpnia do października i podzielone zostaną na kilka etapów. Pierwszym z nich będzie wypracowanie konspektów scenariuszy zajęć. Kolejnym – odkrywanie przestrzeni na nowo podczas spacerów nauczycieli i uczestników projektu do wskazanych przez nich samych ważnych miejsc. Uczniowie poznają i nazwą uczucia, które im kojarzą się z domem i spróbują je przedstawić w postaci znaku plastycznego. Podczas spacerów będą też nasłuchiwać i próbować rejestrować w formie nagrań audio oraz wideo dźwięki miejsc, które są młodzieży najbliższe. Pomogą w tym warsztaty, na których uczestnicy zdobędą praktyczne i techniczne umiejętności: pracy z kamerą, montażu czy realizacji dźwięku. W ten sposób stworzą swoje własne mikrohistorie. Warsztaty poprowadzą: artysta, muzyk, autor wielu multimedialnych projektów Rafał Kołacki oraz mgr sztuki, artystka-plastyk Dagmara Pochyła.

Wykonane przez uczestników elementy instalacji plastycznych oraz dźwiękowych posłużą do stworzenia wirtualnej, subiektywnej mapy osiedla z zaznaczonymi na niej istotnymi punktami, związanymi z dzieciństwem, dorastaniem czy domem. Mapa będzie udostępniona na stronie projektu w formie otwartej i edytowalnej tak, by każdy miał możliwość dodania obiektów czy punktów, które są dla niego ważne.

Wysokość grantu: 10 000 złotych 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia