Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

O papierze już wiedzą wszystko

Jak to z pismem i książką było" to projekt, realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Gomunicach, dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach naszego konkursu grantowego.
No więc jak to z tym papierem było? Papier  wynaleziono w Chinach około 105 r., ale zanim dotarł do Europy upłynęło sporo czasu. I tego właśnie dowiedziały się dzieci podczas warsztatów papierniczych przeprowadzonych przez czerpalnię papieru „Kalander" . Uczestnicy przenieśli się w czasie, także dzięki historycznej oprawie zajęć. Prowadzący w strojach  średniowiecznych mnichów, zapoznawali uczestników z dawną sztuką wytwarzania papieru i tłumaczyli czemu papier był tak bardzo potrzebny! 

Na zajęciach warsztatowych każdy  wyczerpał  z dębowej kadzi papierniczej papier  z zatopionymi płatkami roślinami na specjalnej ramce.  Następnie przy pomocy zabytkowej praski  wyczerpany papier został odciśnięty, tak aby powstała kartka. Każde dziecko mogło również  przekonać się jak mozolną pracę musiał wykonać mnich przepisując tekst gęsim piórem. Pisanie nim okazało się niezmiernie trudne. Nie obyło się oczywiście bez kleksów i pobrudzonych rąk, ale każdy staranne wykaligrafował swoje imię. Aby ta swoista wizytówka miała swoją moc, ozdobiona została lakową pieczęcią z inicjałem. Nieco łatwiejsze okazało się zdobienie papieru metodą japońską. Tutaj wystarczyło tylko do wody dodać nieco kolorowej farby, aby powstały piękne kolorowe kartki.
Zajęcia miały na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą, tak aby w dobie Internetu uświadomić dzieciom jaką rolę wciąż odgrywa papier. W ramach cyklu odbędą się kolejne zajęcia traktujące o historii druku i książki oraz spotkanie z pisarzem.  


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia