Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Pierwszy rok za nami

Koalicje kultury – regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, powstały, żeby podnosić jakość edukacji kulturowej w regionie łódzkim.
Bardzo się cieszymy, że za sprawą programu w naszym regionie powstają koalicje, integrujące środowiska kultury i edukacji realizujące inspirujące projekty i zmieniające podejście do edukacji kulturowej – podkreślał Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego w czasie briefingu poprzedzającego konferencję. – Mamy do czynienia z faktyczną realizacją postulatów Paktu dla Kultury, w którym już kilka lat temu wyraźnie podkreślano konieczność wypracowania standardów współpracy między obszarami kultury i edukacji oraz korelacji ich działań – dodaje Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. 

– Ten rok jest kluczowy, bo na doświadczeniach zebranych teraz zbudujemy plan działań w kolejnych cyklach szkoleniowych i grantowych – dodawał Leszek Karczewski, lider edukacyjny Koalicji kultury. – Znakomicie, że udało się nam wypracować nowoczesną formułę warsztatów, prawdziwie angażującą i integrującą uczestników.

Dotychczas w szkoleniach i warsztatach w Parzęczewie, Radomsku, Konstantynowie Łódzkim, Łowiczu, Wieluniu, Skierniewicach i Opocznie udział wzięło 232 uczestników. Jeszcze większy zasięg miały projekty zrealizowane na terenie całego województwa dzięki budżetowi 90 000 złotych, rozdysponowanemu w konkursie grantowym Koalicji kultury.

Uczestnicy konferencji podsumowującej pierwszy rok programu mieli okazję dowiedzieć się więcej o zwycięskich projektach z konkursu grantowego między innymi: o tomaszowskim audiobooku, komiksowych przygodach Alicji i Alojzego w Krainie Kanzas, parzęczewskiej przygodzie dziennikarskiej gimnazjalistów albo poszukiwaniach ostatniej książki małych gomuniczan.

O projektach grantowych rozmawiano z perspektywy ich organizatorów, ale także jury: Karolina Sikorska z poznańskiego Centrum Praktyk Edukacyjnych podpowiadała, jakie aspekty zdecydowały o wybraniu tych, a nie innych projektów, co z kolei przydać się może w kolejnych edycjach konkursu.

Gościem konferencji był również Janusz Byszewski z Laboratorium Edukacji Twórczej (CSW Warszawa). Podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem w tworzeniu zmieniających świat projektow społeczno-edukacyjnych i wziął udział w dyskusji na temat filozofii edukacji kulturowej jako takiej.

Część merytoryczną zamknęło wystąpienie profesora Romana Batko (UJ Kraków), opiekuna naukowego badawczej części programu, który przedstawił dotychczasowe wnioski diagnozy stanu edukacji kulturowej w województwie łódzkim. To, na co zwrocono szczególną uwagę w badaniu, to fakt, że regularne spotkania przedstawicieli obu środowisk są podstawą idealnej współpracy edukacji i kultury. Dlatego - do zobaczenia wkrótce!


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia