Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Po pierwsze PRYM

Siedziba fundacji PRYM, naszego partnera w Parzęczewie. To tu zaczęliśmy nasz majowy cykl szkoleń dla edukatorów i animatorów kultury.  Zajęcia zebrały ponad dwudziestu uczestników. W imieniu Koalicji Kultury powitała ich Maja Wójcik, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, operatora regionalnego programu Bardzo Młoda Kultura. 

Szkolenie otwierał performatywny wykład doktora Leszka Karczewskiego „Od szkolenia publiczności do współdziałania z partnerami”. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się nie tylko, co łączy Protagorasa z Abdery i Richarda Rorty’ego z porannym piciem kawy, muzyką rozrywkową czy słoniem z miasta Savatthi, ale też zastanowić się nad tym, czym jest i jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja kulturowa, tak by była w stanie zainteresować odbiorcę i skłonić go do spotkania ze sztuką. 

Karczewski przekonywał, jak ważne dla kultury jest budowanie kompetencji widzów, umiejętności interpretacji, czytania tworów kultury. Fundamentem nowoczesnego myślenia o edukacji kulturalnej ma być bowiem „wybicie z przyzwyczajeń, kolein myślowych, koncentracja na doświadczaniu sztuki, tak by najważniejsze stało się samo spotkanie z kulturą”. „Tak rozumiana kultura nie jest przeznaczona tylko dla znawców, ekspertów, specjalistów czy twórców, lecz także dla amatorów sztuki” – podsumował swój wykład prowadzący. 

Druga część wtorkowego spotkania miała znacznie mniej formalny charakter. Prowadzone przez Agnieszkę Wojciechowską-Sej i Martę Wlazeł zajęcia pt. „Funkcja drewnianych figur. Warsztat wobec rzeźby ludowej” pozwolił w praktyce wypróbować metody omawiane w czasie wykładu. 

Fot. M.Cholewiński


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia