Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Podsumowujemy Koalicje Kultury

Blisko trzysta tysięcy złotych na lokalne akcje, w których udział wzięło ponad pięć tysięcy uczestników. Pół tysiąca przeszkolonych edukatorów i animatorów kultury. Bilans trzech lat Koalicji Kultury jest imponujący.

Dobiega końca trzecia, ostatnia edycja Koalicji Kultury – prowadzonej przez Muzeum Sztuki w Łodzi lokalnej odsłony ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Koalicje powstały, żeby podnosić jakość edukacji kulturowej w regionie łódzkim, promować dobre praktyki oraz zbudować lokalne partnerstwa między przedstawicielami sektora edukacji i kultury, co oznaczało konkursy grantowe, warsztaty podnoszące kwalifikacje, budowanie bazy wiedzy i sieci kontaktów.

Naprawdę dużo udało się przez ten czas zrobić. Nasze konkursy grantowe zmobilizowały lokalne grupy do działania i wymiany doświadczeń, co zaowocowało fantastycznymi projektami, angażującymi lokalne społeczności. Muzea, domy kultury, biblioteki i szkoły otworzyły się na nowy sposób myślenia i działania – podkreśla Agnieszka Wojciechowska-Sej z Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Dzięki uproszczonej formule aplikacji do konkursu grantowego oraz dzięki potrzebnym, prowadzonym przez wysokiej klasy specjalistów szkoleniom, zasięg programu był naprawdę szeroki – podkreśla.

W ramach konkursu grantowego przez trzy lata dofinansowanie otrzymało 28 projektów w całym województwie łódzkim. W ich efekcie powstawały filmy, wystawy, spektakle, lokalne gazetki. Przedsięwzięcia objęły ponad pięć tysięcy uczestników. Tylko w ostatnim roku Koalicji w czarnym teatrze odkrywano łódzkie legendy, a wystawą w Budziszewicach przypomniano postać Jana Chryzostoma Paska. Nie brakowało działań społecznych, tak jak w zgierskim projekcie „Wolontariusz jako animator kultury”.

Wszystkie projekty grantowe z edycji 2018 zaprezentowane zostały na konferencji podsumowującej 15 listopada. 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia