Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

STO TYSIĘCY NA GRANTY. KONKURS PO RAZ TRZECI

Nawet po dziesięć tysięcy złotych dla najlepszych projektów – rozpoczyna się trzecia już edycja konkursu, w którym o dofinansowanie powalczą przedsięwzięcia z zakresu edukacji i animacji kulturowej. Aplikacje można przesyłać do Muzeum Sztuki w Łodzi – od 3 do 30 kwietnia. Zwycięskie projekty poznamy 11 maja.

Głównym celem Koalicji Kultury jest wspieranie współpracy pomiędzy podmiotami reprezentującymi sektor kultury i sektor edukacji w realizowaniu wspólnych przedsięwzięć z zakresu edukacji i animacji kulturowej. Taki jest też cel samego konkursu. Regulamin zakłada, że jego uczestnicy muszą nie tylko wymyślić projekt, odpowiadający na realną potrzebę lokalnej społeczności, ale też działać ponadlokalnie: reprezentować minimum dwie gminy, dwa miasta czy dwa powiaty, współpracować z przedstawicielami sektora kultury, edukacji oraz freelancerem spoza instytucji. Czy będą to warsztaty dla najmłodszych czy kurs filmowy dla seniorów w wiejskiej bibliotece kwota dofinansowania jednego projektu to maksymalnie 10 tysięcy złotych. Łączna wartość grantów wynosi 100 tysięcy złotych, wsparcie finansowe zaplanowano zatem dla co najmniej 10 uczestników konkursu. Zgodnie z regulaminem projekt musi być realizowany na terenie województwa łódzkiego.

W tym roku konkurs jest jednoetapowy. Aby wziąć w nim udział należy przesłać wersję elektroniczną wypełnionej aplikacji (pobierz) na adres: konkurs@koalicjekultury.pl do 30 kwietnia. Następnie uczestników czekają rozmowy z jurorami, które zostały zaplanowane na 10 lub 11 maja.

Uczestnicy konkursu spotkają się z jurorami osobiście w Muzeum Sztuki w Łodzi, albo za pośrednictwem nowoczesnych mediów, dzięki komunikatorom internetowym – zapowiada Agnieszka Wojciechowska-Sej, kierownik projektu Koalicje Kultury. – Nie każdy potrafi wszystkie swoje zamierzenia przelać na papier, dlatego rozmowy pozwolą doprecyzować zapisane we wniosku pomysły i rozwiać ewentualne wątpliwości pięcioosobowego jury – wyjaśnia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, jurorzy to specjaliści spoza województwa łódzkiego, co gwarantuje ich bezstronność. Aplikacje oceniać będą: Adam Florczyk (jeden z pomysłodawców i organizatorów Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, wieloletni edukator w Centrum Promocji Młodych, koordynator częstochowskiej Nocy Kulturalnej), Anna Nonna Nawrot (psycholożka i historyczka sztuki, edukatorka muzealna, krytyczka sztuki współczesnej), Joanna Szymajda (doktor nauk humanistycznych, teatrolożka, psycholożka, wieloletnia wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca), Marek Kościółek (twórca autorskiego Teatru „Krzyk”, reżyser, animator, działacz społeczny, pedagog i politolog) oraz Katarzyna Jankowska (kuratorka związana ze środowiskiem toruńskich organizacji pozarządowych, współzałożycielska i członkini Spółdzielni Socjalnej KULTURHAUZ).

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.koalicjekultury.pl 11 maja. Zwycięskie projekty będą realizowane na terenie województwa łódzkiego jesienią, od 1 września do 31 października 2018 roku. Czas wakacyjny będzie więc przeznaczony na przygotowania i promocję działań. Rozliczenie dofinansowanych projektów musi nastąpić do 16 listopada 2018 roku.

Koalicje Kultury – prowadzona przez Muzeum Sztuki w Łodzi regionalna odsłona programu Bardzo Młoda Kultura – powstały, by podnosić jakość edukacji kulturowej w regionie łódzkim.
Ich zadaniem jest promowanie dobrych praktyk w edukacji kulturowej i budowanie regionalnej sieci współpracy osób związanych z instytucjami kultury, oświatą oraz organizacjami pozarządowymi.

To już trzeci, ostatni rok trwania programu, który oprócz konkursu grantowego obejmuje też cykl warsztatów, działania badawcze i diagnostyczne. 


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia