Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Aktualności

Tropami Łodzi Filmowej

„Jak odkrywać Łódź filmową z młodzieżą?” to pytanie zadawali sobie uczestnicy forum, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae artis” wraz z partnerami z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi w ramach koalicyjnego projektu „Dekodujemy Łódź filmową”.

Było to spotkanie przedstawicieli  różnych środowisk: nauczycieli, młodzieży, seniorów i znawców tradycji filmowych miasta. Spotkanie poprowadził Jakub Wiewiórski, badacz historii Łodzi filmowej, współautor „Spacerownika. Łódź filmowa”. Po rozmowach w Muzeum Kinematografii, uczestnicy zostali zaproszeni na zwiedzanie Szkoły Filmowej w Łodzi – miejsca, które odrywa kluczową rolę w budowaniu historii i współczesności Łodzi filmowej.

W ramach projektu odbyły się też warsztaty w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, a konkretnie w tamtejszej pracowni fotograficznej z profesjonalną ciemnią. Prowadziła je Jolanta Proszak – fotografik, doświadczona nauczycielka, członkini Towarzystwa opieki nad Zabytkami, współorganizatorka konkursu „Zabytki Łodzi”. Do udziału w warsztatach zgłosiły się trzy grupy młodzieży: Uczniowie Liceum Plastycznego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 oraz XLVII LO w Łodzi.

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji na temat najczęstszych błędów popełnianych przy fotografowaniu architektury, które dotyczą przede wszystkim kadrowania, a następnie uczniowie ćwiczyli poprawne kadrowanie różnych obiektów. Zajęcia zakończyły się zabawami fotograficznymi z wykorzystaniem techniki cyjanotypii i luksografii.

Ale to nie wszystko. Dzięki projektowi opracowane zostaną cztery trasy wycieczek tematycznych po Łodzi filmowej, których  autorami są przewodnicy miejscy, znawcy historii łodzi i jej filmowych tradycji.  Z kolei po wakacjach odbędą się wycieczki i gry miejskie z udziałem uczniów: gimnazjum nr 26, gimnazjum nr 36, II LO, III LO , XXIV LO, XXVI LO, MOS nr 3 w Łodzi oraz grupy seniorów związanej z Pałacem Młodzieży.


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia