Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Cele projektu Koalicje kultury

Koalicje kultury mają dać punkt wyjścia do stworzenia podstawy zintegrowanych programów edukacji kulturowej, prowadzonej zarówno w obszarze kultury jak i edukacji – rozumianych sektorowo dla budowania kreatywnego i kulturowo świadomego społeczeństwa. Realizacji tego celu służą:

Diagnoza: przy pomocy ankiet, poprzez obserwacje oraz pogłębione wywiady opracowujemy bazę danych instytucji i edukatorów, określimy stan edukacji kulturowej w województwie i dotychczasowych badań  na jej temat. Ankieta programu: Wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do Koalicji prosimy o wypełnienie ankiety. https://koalicjekultury.ankietka.pl.
Rezultaty badań zostaną użyte do zbudowania systemu certyfikacji działań edukacji kulturowej na obszarze województwa łódzkiego. W związku z tym zostaną sformułowane kryteria „dobrego” projektu i mechanizmy jego oceny, które zostaną przekształcone w „certyfikat”. Pozwoli to na stopniowe podnoszenie jakości oferty placówek oświatowych i kulturalnych.

Sieciowanie:  tworzymy mapę edukacji kulturowej w regionie łódzkim, zauważając  nie tylko instytucje kulturalne i oświatowe, ale i niezrzeszonych nigdzie animatorów kultury i edukatorów, budujemy sieć współpracy osób związanych z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi.
Etap sieciowania podsumowany zostanie w roku 2018 porozumieniem w ramach systemu grantów w dziedzinie edukacji kulturowej między urzędami, samorządami, ośrodkami doszkalającymi itd. województwa łódzkiego na poziomie pryncypialnych kryteriów merytorycznych i metodycznych. Doprowadzi to do powstania spójnej polityki wspierania edukacji kulturowej w województwie łódzkim. Regionalny operator będzie także lobbował za oficjalnym uznaniem opracowanego systemu certyfikacji działań edukacji kulturowej.

Szkolenia: wykorzystując wiedzę i doświadczenie dra Leszka Karczewskiego z Muzeum Sztuki w Łodzi, lidera edukacyjnego projektu, a także partnerów w regionie, organizujemy cykl szkoleń dla edukatorów i animatorów. Obok prezentacji i warsztatów stworzymy scenariusze zajęć z zakresu edukacji kulturowej, odwołujące się  do tradycji danego miejsca.

Granty: w ramach programu organizujemy otwarte konkursy, poprzez które sfinansowane zostaną przedsięwzięcia edukacyjne, realizowane wspólnie przez instytucje i organizacje reprezentujące oświatę i kulturę. Więcej o grantach.


wróć do strony głównej
dołącz do koalicji

Najbliższe wydarzenia